niedziela, 18 stycznia 2015

Magia bajek, baśni i opowiadań… czyli dlaczego warto czytać dzieciom

zdj. Agnieszka Tomiczek
Jakiś czas temu pisałam krótki artykuł do gazety w mojej gminie, ze swojego roztargnienia gazety nie zdobyłam, więc nawet nie wiem czy się ukazał. Właściwie nie ma to znaczenia, bo tekst jest i chciałam się z Wami nim podzielić...zapraszam do lektury.

W codziennym zabieganiu jako rodzice czy dziadkowie czasem zapominamy o prostych rzeczach. Wychodząc szybko z domu gorączkowo zastanawiamy się, czy aby na pewno wyłączyliśmy żelazko. Wracając z pracy myślimy co jeszcze mamy do zrobienia tego dnia. Wieczorem robimy plan na dzień kolejny. W tym całym zamieszaniu i pośpiechu razem z nami są dzieci. Poganiane, popędzane, uspokajane, strofowane i zdezorientowane naszym pośpiechem, zmęczeniem, potokiem słów. Każdy z nas, także dzieci, potrzebuje chwili wytchnienia. Niech tą chwilą w ciągu dnia będzie wieczorne czytanie. Nie traktujmy tego jak kolejny obowiązek. Znajdźmy chwilę czasu, aby mocno przytulić naszych małych kompanów i zatracić się w opowieści, w bajce, która przeniesie nas w inny magiczny świat. Co nam to daje? Po co? Przecież dzieci i tak całymi dniami oglądają bajki w telewizji. Jednak wszyscy wiemy, że czytanie to nie to samo.
Głośne czytanie z dzieckiem buduje głęboką, wzajemną więź opartą na zaufaniu i bliskości. Dziecko ma szansę na wyciszenie w ramionach rodzica, na kontakt, którego w ciągu dnia mu brakuje. Bajki i baśnie mają wyjątkową moc. Przybliżają rzeczywistość, pomagają zmagać się z problemami, rozwiązywać trudności. Bajki pokazują dzieciom co jest dobre a co złe, przekazują wartości, którymi należy kierować się w życiu. Baśnie i bajki kształtują postawy dziecka, jego zachowanie, ale także rozwijają wyobraźnię, fantazję, otwartość na świat.  Pomagają dzieciom porozumieć się z otoczeniem. Niejednokrotnie nasze dzieci mają swoje ulubione opowieści, które czytamy do znudzenia, nie zmuszajmy ich do wybierania innych. Widocznie właśnie ta opowieść jest dziecku potrzebna, pomaga stawić czoła problemom, czy tłumaczy coś czego my do końca nie rozumiemy. Czytanie wpływa na rozwój mowy dzieci. Baśnie, których język jest prosty, barwny i bogaty tym bardziej pomagają dziecku w przyswajaniu kodu językowego. Losy bohaterów, ich cechy charakteru, opisywane zwierzęta, rośliny pozwalają dziecku wzbogacić swój język o nowe słowa. Słowa które są dla niego zrozumiałe intuicyjnie. Kolejną ważną umiejętnością nabywaną przez dzieci jest umiejętność logicznego myślenia, łączenia faktów oraz myślenia przyczynowo- skutkowego. W baśniach wszystko tworzy powiązaną całość. Choć czasem dziecko zmuszane jest do samodzielnego myślenia, poprzez zagadki, podstępy, sprytne rozwiązania trudnych sytuacji. Wszystko to sprawia, że młody człowiek zaczyna wiązać określone wydarzenie z późniejszymi skutkami.
O magicznej mocy bajek, baśni i opowiadań można by pisać jeszcze długo, jednak może po prostu usiądźmy, weźmy dzieci na kolana i wspólnie poczytajmy. 

Bibliografia:

Z. Adamczykowa, Literatura dziecięca. Funkcje kategorie, gatunki, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP, Warszawa 2004.
J. Głodkowska, Zabawa i nauka w kręgu baśni: metoda wspomagania wrażliwości edukacyjnej dziecka lekko upośledzonego umysłowo w wieku wczesnoszkolnym., Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, Warszawa 2001.M. Tyszkowa, Baśń i jej recepcja z punktu widzenia psychologii rozwojowej, Psychologia Wychowawcza 1978, nr 4.M. Cichoń-Piasecka, M. Huszcz, Baśnie uczą życiowych ról, Wychowanie w Przedszkolu 2003.

Tekst powstał na podstawie pracy licencjackiej pisanej przeze mnie lata świetlne temu, jednak fascynacja literaturą dziecięcą i językiem trwa nadal. :) 


4 komentarze:

  1. Tak, poczytajmy :) Wśród wszystkich "dziecięcych rutyn" - tę lubię najbardziej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też :) cudowna "rutyna" kilka razy dziennie, dla "zabicia czasu" :)

      Usuń
  2. <3 Bardzo mądrze! Świetny tekst!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Ula :) to zaszczyt usłyszeć od Ciebie taki komplement!

      Usuń